Nasza czytelnia - Seria "Opowiem Ci mamo", wyd. Nasza Księgarnia


Jak już wspominałam lubimy książki, głównie te obrazkowe, z wieloma detalami, które przybliżają i wyjaśniają, w jaki sposób działa świat. Doskonale w tę konwencję wpisuje się cykl książek wydawnictwa Nasza Księgarnia, w ramach którego jest obecnie wydanych 7 pozycji:
  • Co robią auta
  • Co robią samoloty
  • Co robią mrówki
  • Co robią koty
  • Co robią narzędzia
  • Co robią pająki
  • Skąd się bierze miód
My jesteśmy zadowolonymi posiadaczami trzech tytułów, o których poniżej, ale myślę, że każdy młody czytelnik (i czytelniczka) znajdzie dla siebie tematykę go interesującą, tym bardziej, że oferta systematycznie się rozrasta i wychodzą kolejne części.

Co robią auta?


To była nasza pierwsza książka z tej serii. Wybór był oczywiście podyktowany zainteresowaniami Syna Idealnego, wielkiego fana pojazdów mechanicznych. Na kolejnych stronach możemy zwiedzić plac budowy z maszynami, wieś z kombajnami i traktorami przy pracy, warsztat gdzie są naprawiane auta, czy obserwować zmagania aut w rajdzie przez pustynie, odwiedzić salon samochodowy i autokomis, a nawet zapoznać się z przejściem granicznym. Bardzo fajnie poszerza zakres słownictwa i pokazuje różne sytuacje, nie zawsze oczywiste, gdzie i w jaki sposób różnorakie pojazdy mechaniczne są wykorzystywane.

Co robią mrówki?


Bardzo ciekawa pozycja przedstawiająca świat owadów. Obserwujemy życie mrówek w mrowisku, śledzimy ich poczynania na tle mijających miesięcy i zmieniających się pór roku, w bogatym i różnorodnym towarzystwie innych owadów: motyli, biedronek, żuków, dżdżownic, ślimaków. Mając entomologa w rodzinie muszę przyznać, że strona merytoryczna też jest bardzo porządnie opracowana. Mimo, że jest to książka dla dzieci, niesie ze sobą ogrom wiedzy, nazw i przybliża mechanizmy rządzące mikroświatem. Pozwala pobudzić ciekawość, tym co się dzieje w trawie, zaszczepia bakcyla zainteresowania się światem braci najmniejszych. A później na spacerze możemy konfrontować posiadaną wiedzę z obserwacjami w naturze.

Co robią koty?


Młodzież lubi koty, więc zakup tej części był naturalnym wyborem. Tym razem kolejne strony opowiadają historię wprowadzania w uporządkowany i leniwy świat kocura Gbura, adoptowanego, żywiołowego kociaka Żabki. Odwiedzamy, więc schronisko dla zwierząt, gabinet weterynaryjny, wychodzimy na spacer do parku i żegnamy kociaki pozostawiając je u znajomych rodziny przy wyjeździe na wakacje. Przy okazji obserwujemy rozwój relacji między zwierzakami. Od jawnej niechęci po akceptację i przyjaźń. Ważna lekcja dla dzieci, w szczególności tych ze spektrum.

Wszystkie pozycje z jednej strony są w podobnej stylistyce, z drugiej różnią się od siebie, nie tylko tematyką, ale również podejściem do przedstawianego zagadnienia. Strony są grube i tekturowe, co umożliwia swobodne przerzucanie kartek małym paluszkom, bez niepotrzebnych frustracji, format zbliżony do A4. Lubimy je, bo mimo upływu czasu nie nudzą się, a nawet wprost przeciwnie wciąż odkrywamy nowe szczegóły. Możemy opowiadać historię jednej, wybranej postaci, śledząc jej perypetię na kolejnych stronach:


Lub też możemy opowiadać wydarzenia rozgrywające się na jednej rozkładówce albo skupić się na rozwiązywaniu wielu zagadek, które kryją się na kartach książek. Wyszukiwanie różnic między obrazkami, labirynty, odnajdywanie przedmiotów niepasujących (np. części wyposażenia kuchni w warsztacie samochodowym), wyszukiwanie jednego konkretnego elementu (np. poszukiwanie królowej mrówek) i wiele innych. Bardzo fajne ćwiczenia dla dzieci, zwłaszcza tych myślących obrazami.Opowiadane historie możemy dostosowywać do wieku rozwojowego dziecka, do jego możliwości zrozumienia i przetworzenia informacji słownych opartych na szczegółowych rysunkach. Tak aby powoli przejść przez etap pytań kierowanych do dziecka i wciągających go w tworzone scenariusze do momentu, kiedy to dziecko nam zacznie opowiadać swoje pierwsze historie. Zdziwicie się, jaką wyobraźnię skrywa ten młody, chłonny umysł :).  

Co więcej możemy książki ze sobą porównywać, odnajdywać podobieństwa między nimi, jak np. karty nocne, czy zimowe:Wiele ukrytych detali, pozornie nawet nieco chaotycznych, pozwala niejako przy okazji, ćwiczyć zaburzoną centralną koherencję (umiejętność scalania szczegółów w całość, generalizowania, czy analizowanie ich w odniesieniu do kontekstu - będzie szerzej na ten temat jeszcze przy okazji innego wpisu).

Przed zakupem zwróćcie tylko uwagę, czy rodzaj kreski i stylistyka rysunków odpowiada Waszemu dziecku. No i Wam też, bo ciężko się spędza długie wieczory przy obrazkach, od których zęby cierpną ;).  I tak np. dla nas, tytuł "Co robią narzędzia?" (po przejrzeniu w księgarni), jest jednak za chaotyczny, rysunki nieco zbyt abstrakcyjne, a sama kreska w moim odczuciu za bardzo agresywna. Co nie znaczy, że dla kogoś innego nie będzie idealna :).

Podsumowując zachęcam do zapoznania się z tymi książkami, jeśli jeszcze ich nie znacie. Naszym zdaniem - niezmiennie - warto, a czytamy je już od ponad roku.Follow my blog with Bloglovin

Komentarze

Popularne posty