Podpisz petycję - Rzeczpospolita i jej niekompetencja


Rzeczpospolita opublikowała artykuł, w którym wypowiada się profesor filozofii Piotr Nowak z Białostockiego Uniwersytetu. Co przeczytamy w artykule o studencie z Zespołem Aspergera? Same czarujące określenia: "chory psychicznie student", "Student niepoczytalny nie jest niepoczytalny naumyślnie! Jest chory! I jak każdy chory zasługuje nie na osobne traktowanie w ramach „indywidualnej organizacji studiów, ale na leczenie.", "Ale skąd ty, Zdzisiu, wiesz – nie dawałem za wygraną – że masz do czynienia z osobą niepoczytalną? Czy ma to wypisane na twarzy? - Ma. Jasne, że ma. Wszakże za późno odkryłem, że można było tego „nie zauważyć"."Mój komentarz mógłby zawierać wiele niecenzuralnych słów. Jednakże zamiast tego proponuję zapoznać się z komentarzami osób, które to zrobiły w bardziej cywilizowany sposób.

Joanna Ławicka, szefowa fundacji Prodeste z Opola, od wielu lat pracująca z ludźmi ze spektrum, prelegentka wielu konferencji naukowych, doktor nauk społecznych, autorka książki "Nie jestem kosmitą. Mam Zespół Aspergera."Katja Schrodinger, dorosła osoba ze spektrum autyzmu, autorka książki "Koci świat" i bloga http://kociswiatasd.blox.pl/html Jacek Dehnel, poeta i prozaik, felietonista "Polityki", przez trzy lata współprowadzący program Łossskot w TVP1.I teraz prośba - jeżeli uważasz, że artykuł, który Rzeczpospolita umieściła na swoich łamach to skrajny przykład niekompetencji, przekłamań, a także braku elementarnej ludzkiej wrażliwości to napisz do Uniwersytetu w Białymstoku, do Rzeczpospolitej lub po prostu podpisz petycję: 


"(...) Stanowczo protestujemy przeciwko promowaniu w „Rzeczpospolitej” postaw nie tylko dyskryminujących osoby ze spektrum autyzmu, ale wręcz nawołujących do jawnej selekcji studentów na polskich uczelniach.(...)

(...) Wśród osób z zespołem Aspergera, także w Polsce, są naukowcy, wykładowcy akademiccy, lekarze, inżynierowie, osoby wszelkich profesji, nierzadko pełniące ważne i użyteczne społecznie funkcje. Do swoich sukcesów zawodowych i życiowych dochodziliśmy wysiłkiem własnym, czasem ze wsparciem najbliższych i osób, które wierzyły/wierzą, że niezależnie od ścieżki rozwojowej ‐ jesteśmy wartościowymi ludźmi, którzy mogą wnieść istotny wkład w rozwój naszego państwa. Osoby ze spektrum autyzmu stanowią 1% społeczeństwa. Są wśród nas także ludzie wymagający więcej wsparcia, ale nazywanie nas chorymi psychicznie, niezrównoważonymi i niepoczytalnymi godzi w zwyczajną, ludzką przyzwoitość. (...)"
Dziękuję.


P.S.
Wkrótce zamykam badania, więc gdyby ktoś chciał jeszcze mi pomóc i wypełnić anonimową ankietę, to będę bardzo wdzięczna. Szczególnie moją prośbę kieruję do mężczyzn.
📌 Dla osób pełnoletnich z diagnozą ze spektrum autyzmu (ASD), wypełnij:
✏️📋 https://goo.gl/forms/lWd1i1IgKdNL7Hgm2

📌 Dla wszystkich osób pełnoletnich neurotypowych (NT), wypełnij:
✏️📋 https://goo.gl/forms/vPlCa2nBq7w1BFHw1

Komentarze

Popularne posty